Kriza u braku – što kad nestane romansa?
Kriza u braku – što kad nestane romansa?
Priča o tri R: Romansa, Razočaranje, Razumijevanje
Vjerujem da smo svi upoznati s ovim fazama. Romansa jednom mora prestati, hormoni koji pomažu da nastane zaljubljenost polako padaju i tada nam se oči otvaraju.
Bračna kriza – razočaranje
Ono sto smo inače radili s velikim osjećajima počinjemo raditi jedno za drugo iz navike ili prestajemo raditi jer više nismo toliko motivirani ili radimo, ali preko volje. Ručak koji smo pripremali s guštom za svoju partnericu ili partnera sada kuhamo jer moramo nešto pojesti. U toj fazi primjećujemo da onaj Drugi ima i negativne osobine koje nas sada više smetaju jer ih više primjećujemo i priznajemo.
Nesuglasice u braku
U toj fazi se češće svađamo jer češće govorimo što nas smeta i pri tome želimo da nas ona Druga strana razumije i posluša. Međutim, i taj Drugi ima svoj način gledanja, razmišljanja u koji nas želi uvjeriti i tako se razvije svađa. Zovemo to još fazom borbe za moć. Tko je više u pravu, čiji način razmišljanja je ispravan….
Kako spasiti brak? Razumijevanje.
Cilj je da dođemo do trećeg R: Razumijevanja, faze koja otvorenih očiju promatra naš odnos, razumije da smo različiti, da nećemo uvijek biti prepoznati, podržani, shvaćeni od našeg partnera ili partnerice, ali da to sada prihvaćamo i da to ne mora nužno značiti da se ne volimo.
Često psihoterapija uvelike pomaže da stignemo na to mjesto, s puno empatije prema sebi i onome Drugome.
Ideja je promjena paradigme. Svijet onog drugoga nije kriv ili loš već samo drugačiji. Iako smo različiti, mi možemo zajedno :).
Kako vratiti ljubav u braku?
Važno je da naučimo izgovoriti što nam treba i čuti drugu osobu. Ako nam kaže da joj treba slušanje, da ne nudimo savjet. Ako nam kaže da joj treba zagrljaj, da ne krećemo na seks, ako nam kaže da joj treba da skupa očistimo stan, da joj je nudimo kino.
Jedan par rukava jest slušanje bez kojeg nema napretka. Ako tražimo palačinke, da ne dobijemo kupljeni kolač.
Drugi par rukava je da znamo jasno izreći što nam treba. Često mislimo da bi druga osoba to trebala znati nakon x godina zajedničkog života, međutim, to nije točno. Trebamo se zauzeti za sebe jasno izgovarajući svoje potrebe.
Bračno savjetovalište
Naravno, i tada možemo biti krivo shvaćeni, ali onda preostaje novi alat: odlazak na psihoterapiju!
Autor teksta: Ivana Grabar, Europski certificirana osobna, partnerska i seksualna psihoterapeutkinja