Dječja psihoterapija i savjetovanje
Kada prepoznajemo neobične simptome kod djece i nismo sigurni što oni znače, zbunjeni smo i zatečeni. Pitamo se što se događa. Uglavnom teško možemo prepoznati što se događa s našim djetetom, samo želimo da mu se što prije pomogne. Zato je dobro potražiti stručnu pomoć.
Na prvi sat dolaze roditelji. Zatim dogovorimo zajednički put pomoći djetetu. Dijete dolazi na individualne satove sa terapeutom, a svaki treći puta roditelj bude barem na kratko uključen u terapijski proces, u dogovoru s djetetom. Iznad svega je važno da dijete i terapeut uspostave dobar kontakt i ostvare povjerljiv odnos u koji će povremeno uključiti roditelja tek onoliko koliko je potrebno kako bi se djetetu osiguralo sigurno mjesto za izreći što ga boli i odakle su nastali simptomi koji ukazuju na doživljaj frustracije ili težine.
Simptomi koji se često pojavljuju kod djece kada ih neka unutarnja težina ili frustracija zapremaju su: tikovi, napadi panike, noćne more, anksioznost, strahovi, osjećaj udaljavanja iz realnosti, česta neprisutnost duhom, kontinuirana neraspoloženost, neuklopljenost u društvo, izraziti i konstantni nemir, česta i vrlo izražena dekoncentriranost, nejelo ili pretjerano jelo, blago ili jače ozljeđivanje sebe ili drugih, suicidalne misli...